Tydzień Pozytywnych Inicjatyw 2019 w Gorlicach

Udostepnij artykuł

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Za nami kolejna edycja niesamowitego wydarzenia – Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw w Gorlicach, który odbył się w tym roku w dniach 22-28 lipca. Zapraszamy do przeczytania krótkiej relacji.

Przez cały ostatni tydzień lipca Gorliczanie mieli okazję do spędzania wolnego czasu razem z wolontariuszami z rożnych stron Polski. Każdego dnia mieliśmy do zaoferowania wyjątkowe wydarzenia i akcje:

Zajęcia dla dzieci

Każdego poranka pod namiotami na terenie szkoły MZS nr 5 przy ul. Krakowskiej 5 odbywały się zajęcia dla dzieci. Tematem przewodnim całego Tygodnia był „Superbohater”. Dzieci codziennie poznawały postacie z Biblii, które możemy dziś nazywać bohaterami, lub superbohaterami! Oprócz tego nie zabrakło śpiewów, tańców, zabaw i zajęć plastycznych. Na koniec tygodnia – jak co roku – żadne dziecko nie chciało rozstać się z wolontariuszami. Po południu, równocześnie z codziennymi wydarzeniami odbywały się nieco „luźniejsze” zajęcia, które zazwyczaj przyjmowały formę warsztatów. 

Prace społeczne, happeningi na mieście

Podczas trwania zajęć dla dzieci, większość wolontariuszy wyruszało do centrum miasta i na pobliskie osiedla. Codziennie przed południem po ulicach niósł się dźwięk trzepanych dywanów; wolontariusze pomagali w ten sposób starszym i potrzebującym osobom, które nie są w stanie poradzić sobie z tymi czynnościami samodzielnie. Nie zabrakło też pomocy w domowych obowiązkach, takich jak sprzątanie czy mycie okien.

Ponadto, w najbardziej uczęszczanych miejscach Gorlic, takich jak Rynek, z tłumu wyróżniały się młode osoby w charakterystycznych niebieskich koszulkach „Tydzień Pozytywnych Inicjatyw” – tam wolontariusze  prowadzili rozmowy z napotykanymi przez siebie ludźmi, dzieląc się historiami ze swojego życia, oraz zachęcając innych do czerpania inspiracji i praktykowania wiary.

Jak co roku podczas Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw przeprowadzono kampanię profilaktyczną „No promil – no problem”. Głównym założeniem tej akcji jest uświadamianie o tragicznych skutkach prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu i tym samym zapobieganie takim sytuacjom. Wolontariusze zachęcali przechodniów do podpisywania Deklaracji Świadomego Kierowcy oraz Pasażera, zapobiegania prowadzeniu pod wpływem środków odurzających oraz zwracania uwagi innym, z czym wiąże się prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. 

Klub młodzieżowy KONTRAST

Od poniedziałku do piątku, w godzinach późno popołudniowych, zorganizowano klub młodzieżowy „Kontrast”. Młode osoby z Gorlic i okolicznych miejscowości miały okazje do spędzenia wspaniałego czasu w gronie naszych wolontariuszy. Na klubie nie zabrakło gier, śmiechu i dobrej zabawy, lecz także wielu inspiracji do zmiany swojego życia: uwolnienia się od używek, dbania o zdrowie i szczęście. Uczestnicy mieli również okazję do wysłuchania poruszających historii z życia wolontariuszy, w których mogli pokonać własne słabości i ograniczenia, również poprzez doświadczenie Bożej miłości i pomocy lub uwolnienia. 

Wydarzenie dnia

Każdego popołudnia na terenie boiska MZS nr 5 w Gorlicach przygotowano wydarzenie dnia, które przyciągało wielu uczestników, głodnych wrażeń i dobrej zabawy. Wszystko po to, aby promować zdrowy i aktywny sposób spędzania wolnego czasu.

Turbo Kozak

Pierwszym wydarzeniem, które odbyło się w poniedziałek, był nieodłączny Turbo Kozak, czyli konkurs umiejętności piłkarskich, który przyciąga wiele młodszych i starszych zawodniczek i zawodników. Uczestnicy mogli zmierzyć się z urozmaiconymi, piłkarskich konkurencjami, wymagającymi sprytu, precyzji oraz opanowania. Każdy z występów był godny podziwu, a najlepsi zawodnicy w dwóch kategoriach wiekowych zostali nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi. 

Gra Miejska „Gorlicjada”

W środę, na terenie całego miasta Gorlice odbyła się pierwsza edycja gry miejskiej o nazwie „Gorlicjada”, stworzonej przez jedną z naszych wolontariuszek. Scenariusz gry oraz punkty charakterystyczne nawiązywały do historycznie ważnych dla naszego regionu wydarzeń. W każdym z punktów na uczestników czekało wyjątkowe zadanie, zadawane przez prowadzących grę, dostarczające jednocześnie wiele śmiechu i radości. W zamian za poprawne wykonanie należało uzyskać wskazówki, konieczne do rozwiązania zagadki. Każda drużyna mogła przypomnieć sobie lub zapoznać się dokładniej z historią Gorlic i okolic, jednocześnie dobrze się bawiąc. Organizatorzy mają nadzieję, że dla każdego uczestnika pierwsza Gorlicjada była wyjątkowym doświadczeniem. Pomimo deszczu, zabawa przyciągnęła wielu uczestników i wierzymy, że będzie kontynuowana w przyszłym roku, w jeszcze ciekawszej wersji. 

Zawody siłowe

Zawody siłowe, tak jak Turbo Kozak są nieodłącznym wydarzeniem każdej edycji Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw. Jak co roku, współorganizatorem zawodów jest siłownia Akademia Sportu. Gorliccy Strongmani konkurowali ze sobą w drużynach dwuosobowych. Uczestnicy musieli wykazać się siłą, wytrzymałością, zwinnością i sprytem. Najlepszych nagrodzono atrakcyjnymi nagrodami: karnetami, akcesoriami oraz suplementami diety.

Festiwal gier planszowych

To wydarzenie dedykowane było każdemu, kto lubi dobrą zabawę i zdrową rywalizację! W tym roku przygotowano bardzo duży wybór gier planszowych, który pozwalał na wzięcie udziału osobom w każdym wieku. W planszówki grały dzieci, rodzice i nawet dziadkowie. Dla tych bardziej doświadczonych i pasjonujących się w grach zorganizowaliśmy (po raz drugi) eliminacje Mistrzostw Polski w grę CATAN, które zakończyły się późnym wieczorem. Po długich i wyrównanych starciach wyłoniono dwóch zwycięzców, którym serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w jesiennych Finałach Mistrzostw Polski w CATAN w Warszawie! 

Koncert Joyful Voice

W sobotę, w Domu Nauczyciela mieliśmy przyjemność gościć krakowski chór Gospel – Joyful Voice. Nazwa zespołu po polsku to „głos radości” i taki też głos każdy z widzów mógł usłyszeć. Chór swoim występem podzielił się z publicznością wypełniającą po brzegi salę Domu Nauczyciela nie tylko radością, ale także nadzieją, o której pani dyrygent opowiadała pomiędzy piosenkami. Był to niesamowity czas rozkoszowania się wspaniałą muzyką, ale również uwielbienia dla Boga i ukojenia dla każdego z obecnych. 

Piknik rodzinny

Jak co roku, punktem kulminacyjnym Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw był niedzielny piknik rodzinny, na którym nie brakowało atrakcji dla każdego. Darmowe dmuchańce, animacje dla dzieci, pokazy i prezentacje Straży Pożarnej, konkursy zorganizowane przez Policję – program dla dzieci był bogaty, w całości ufundowany przez sponsorów. Dorośli również mogli skorzystać z naszej piknikowej oferty: mini strefa gastronomiczna, w której znalazły się food truck z pizzą, namiot z goframi i innymi łakociami, bezpłatne ciasto, kawa i herbata, ponadto bezpłatne konsultacje dietetyczne z analizą składu ciała a także rodzinna gra terenowa Panoo. Nie zabrakło też dramy, tańców i krótkiego występu zespołu muzycznego wolontariuszy Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i do zobaczenia za rok!

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Zobacz również: