Tydzień Pozytywnych Inicjatyw 2018 w Gorlicach – relacja.

Udostepnij artykuł

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Tydzień Pozytywnych Inicjatyw to wydarzenie, które wpisało się na stałe w harmonogram wakacyjnych imprez odbywających się w Gorlicach. W tym roku, już po raz piąty, miasto zostało opanowane przez wolontariuszy w niebieskich koszulkach. Zapraszamy na krótką relację!

Zajęcia dla dzieci

Jak co roku, centrum organizowanych wydarzeń miało miejsce na boiskach Miejskiego Zespołu Szkół nr 5, przy ulicy Krakowskiej 5 w Gorlicach. To właśnie tam, pod namiotami, każdy dzień rozpoczynał się od porannych zajęć z dziećmi. Tegorocznym motywem przewodnim był rozwój i kształtowanie samego siebie na wzór sportowca, inspirowany oczywiście minionymi Mistrzostwami Świata w piłce nożnej.

Oprócz prelekcji, przybliżających istotę i kluczowe elementy treningu, uczestnicy wykonali całe mnóstwo świetnych prac plastycznych oraz wzięli udział w wielu warsztatach i zajęciach edukacyjno-muzyczno-ruchowych. Do dyspozycji dzieci była oczywiście duża dmuchana zjeżdżalnia i trampolina.

Prace społeczne, happeningi na mieście

Równolegle do prowadzonych zajęć, duża grupa wolontariuszy wyruszała do centrum miasta i w pobliskie osiedla. Podobnie jak w poprzednich latach, do naszego zespołu dołączyło ponad trzydziestu pasjonatów z różnych miast, przepełnionych pozytywną energią i chęcią niesienia pomocy.

Wśród lokalnych mieszkańców i stałych bywalców z Woli Piotrowej i Wisłoczka (woj. podkarpackie, rejony Bieszczad) nasze szeregi zostały zasilone zaciągiem z Zabrza, Chorzowa, Jasła i Krakowa. Wszyscy zjednoczeni we wspólnym celu – aby promować zdrowy i wolny od nałogów tryb życia, aby dobrze się bawić i zarażać innych pozytywną energią, a przede wszystkim – aby mówić o swoich kłopotach, troskach i przeżyciach i o Jezusie Chrystusie, który zmienił ich życie.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że wiele osób starszych i schorowanych, mieszkających samotnie ma problemy z podstawowymi czynnościami domowymi. Stąd pomysł aby wolontariusze nieśli pomoc potrzebującym, za darmo sprzątając mieszkania, myjąc okna i trzepiąc dywany. Wszystko po to, by inspirować innych do niesienia bezinteresownej pomocy.

Oprócz akcji społecznych, przez cały tydzień prowadzono happeningi oraz bezpośrednie rozmowy z napotkanymi ludźmi na temat istoty wiary i światopoglądu danego człowieka. Zwracaliśmy w nich uwagę na ich znaczenie, wpływ i praktyczne zastosowanie w naszym życiu. Wolontariusze chętnie odpowiadali na pytania, dzielili się swoimi historiami i modlili z osobami, które tego potrzebowały.

Nieodłącznym elementem TPI jest co roku kampania „No promil-No problem”, organizowana przy współpracy z Urzędem Miasta Gorlice. Wśród mieszkańców zbierano deklaracje świadomego kierowcy i pasażera, nawołujące do powstrzymywania pijanych kierowców, zachęcając jednocześnie do życia wolnego od nałogu.

Wydarzenie dnia

Dalsza część programu skierowana była przede wszystkim do młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Każdego popołudnia odbywało się wydarzenie dnia, mające na celu zachęcić do aktywnego spędzania swojego czasu wolnego, promując tym samym zdrowy i wolny od nałogów tryb życia.

Każdy mógł stanąć do rywalizacji i zmierzyć się w wielu przeróżnych konkurencjach, w których do wygrania były cenne i atrakcyjne nagrody. Godne uwagi jest to, że wszystkie wydarzenia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem!

Turbo Kozak

W poniedziałkowe popołudnie na boisku szkolnym przeprowadzono konkurs umiejętności piłkarskich, znany z programów telewizyjnych pod nazwą Turbo Kozak. Uczestnicy prezentowali swój warsztat i fundamentalne wyszkolenie techniczne w kilku ciekawych konkurencjach, takich jak pojedynek sam na sam z bramkarzem, rzut karny, obicie poprzeczki, czy strzał precyzyjny do celu. Piłkarze walczyli w dwóch grupach wiekowych i trzeba obiektywnie przyznać, że poziom obydwu grup był imponujący.

Gra Terenowa PANOO

We wtorek dla ochotników przygotowano całkiem nowy, dopiero zyskujący na popularności, sposób spędzenia wolnego czasu: grę terenową Panoo. Wymagała ona od uczestników sporo zwinności, kreatywności i sprytu, co z resztą widać na poniższych zdjęciach.

Gra terenowa Panoo, mimo że była nowością w tym roku, to przyciągnęła ponad 60 uczestników, w różnym wieku – od maluszków (którzy mieli wyznaczoną dla siebie specjalną strefę), aż po młodzież. Oznacza to, że za rok w grze może wziąć udział ponad setka ludzi! Więc będzie się działo…

Zawody Siłowe

Środa z kolei to wydarzenie, które jest również nieodłącznym punktem programu każdego TPI, czyli zawody siłowe przygotowane we współpracy z Akademią Sportu. W tym roku, czternastu śmiałków stanęło w szranki i zmierzyło się w kilku konkurencjach wymagających siły, wytrzymałości, zwinności i szybkości.

Turniej Basketu 3×3

We czwartek odbył się z kolei turniej koszykówki ulicznej drużyn trzyosobowych. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem graczy oraz widowni. Nawet mimo opóźnienia rozpoczęcia turnieju, spowodowanego opadami deszczu, ostatecznie jedenaście drużyn stanęło do rywalizacji w czterech grupach, która przeciągnęła się do samego zachodu słońca.

Mecze obfitowały w efektowne zagrania, rzuty w ostatnich sekundach i stały na bardzo wysokim poziomie. Wydarzenie to pokazuje, że w Gorlicach jest w dalszym ciągu zainteresowanie basketem i należy takie inicjatywy kontynuować.

Festiwal Gier Planszowych

Festiwal gier planszowych był propozycją przygotowaną na piątkowe popołudnie. Kilkanaście różnych gier, dostosowanych do najmłodszych jak i kilka pozycji dla starszych graczy zapewniało dużo zabawy. Gry planszowe przeżywają obecnie swoją drugą młodość i są wspaniałą okazją do spędzania czasu w gronie rodzinnym.

W tym roku, równolegle do festiwalu, przeprowadzono eliminacje Mistrzostw Polski w grę Catan. Do rywalizacji stanęło 15 zawodników, a finał zakończył się dopiero przed 22:00. Warto zaznaczyć, że dwoje najlepszych graczy otrzymało bilet wstępu na oficjalne Mistrzostwa Polski w Catan 2018, które odbędą się jesienią tego roku.

Wieczór Uwielbienia

W sobotni wieczór w Domu Nauczyciela przy ulicy Wróblewskiego odbył się wieczór uwielbienia. Wspaniały zespół złożony z wolontariuszy oraz zaproszonych gości z Krakowa, Nowego Sącza i Krosna prowadził zebranych w modlitwie i śpiewie dla Boga.

Gość specjalny tego wydarzenia, Dobromir Makowski – wykładowca uczelni wyższej, pedagog i założyciel fundacji Młodzi Dla Młodych, podzielił się historią swojego życia, walki z uzależnieniem i zmiany, którą dokonał w nim sam Bóg.

Klub Młodzieżowy KONTRAST

Program dla młodzieży domykały codziennie wieczorne kluby młodzieżowe „KONTRAST” na których nawiązywaliśmy kontakty z rówieśnikami, grając w gry integracyjne i pokazując, że istnieje możliwość kreatywnego spędzania czasu bez używek.

Ponadto rozmawialiśmy o problemach współczesności, dzieliliśmy się przemyśleniami i historiami z życia. Całość trwała do późnych godzin wieczornych – bardzo ciężko było nam się rozejść.

Punktem kulminacyjnym i jednocześnie oficjalnym zakończeniem tegorocznej, piątej edycji Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw w Gorlicach był Piknik Rodzinny, zorganizowany w niedzielne popołudnie na boiskach Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 w Gorlicach.

Popularność pikniku z każdą kolejną edycją wzrasta, dając możliwość spędzenia z najbliższymi wspaniałego popołudnia, wypełnionego szeregiem atrakcji dla każdego członka rodziny!

W tegorocznej edycji, pomimo intensywnej burzy, która przetoczyła się nad terenem pikniku wczesnym popołudniem, frekwencja była imponująca. Na uczestników czekało całe mnóstwo darmowych atrakcji, wśród których należy wyróżnić cieszące się niesłabnącą popularnością dmuchańce: wysoka zjeżdżalnia oraz nowoczesny, dmuchany tor przeszkód, rodem z programów telewizyjnych typu American Ninja lub WipeOut.

Nie można zapomnieć także o dużej trampolinie, na której brylowali najmłodsi. Poza tym, wolontariusze z Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw przygotowali szereg konkurencji zręcznościowych w których do wygrania były atrakcyjne nagrody.

Należy podkreślić, że imprezę uświetniły swoim przybyciem lokalne służby mundurowe. Ratownicy z Krynickiej Grupy Regionalnej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego prezentowali swój pojazd oraz ekwipunek, używane w akcjach.

Jednostka Straży Pożarnej w Gorlicach przybyła jednym z dużych wozów strażackich, odsłaniając jego możliwości i wyposażenie, zapewniając także odrobinę orzeźwienia przy użyciu kurtyny wodnej. Komenda Powiatowa Policji w Gorlicach udostępniła chętnym do zwiedzania dwa ze swoich radiowozów.

O część gastronomiczną pikniku zadbali partnerzy wydarzenia, serwując uczestnikom przepyszne potrawy i przekąski. Jeden z głównych sponsorów całego Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw, Ewangeliczna Wspólnota Zielonoświątkowa w Gorlicach, przygotował darmową kawę, herbatę i ciasto dla każdego z uczestników.

Istotnym wydarzeniem był również zorganizowany równolegle Dzień Dawcy Szpiku, podczas którego każda dorosła osoba mogła zarejestrować się wraz z Fundacją DKMS do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego dla osób chorych na białaczkę.

Piknik przeciągnął się do późnych godzin wieczornych, a każdy z przybyłych gości bawił się wyśmienicie.

Dziękujemy za obecność, okazane zaufanie i do zobaczenia za rok!

Akcja odbywa się co roku na terenie MZS nr 5, dzięki uprzejmości Pani dyrektor Barbary Kuk, pracowników szkoły oraz Urzędu Miasta Gorlice. Projekt jest współfinansowany przez Miasto Gorlice. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Ponad Ograniczeniami.

Wszystkim partnerom, sponsorom i wolontariuszom serdecznie dziękujemy!

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Zobacz również: