Zakodowany Rozwój

Zakodowany Rozwój to cykl fascynujących zajęć z programowania i robotyki, których celem jest rozwijanie kreatywności, logicznego myślenia, koncentracji, spostrzegawczości, umiejętności dostrzegania pewnych prawidłowości i schematów oraz nauka poprzez zabawę. Więcej informacji…

Zapisy na Warsztaty

Tel.: 698-614-462
Adres E-mail: kontakt@ponadograniczeniami.org

I. Zajęcia w siedzibie Stowarzyszenia:

Pracownia edukacyjno-rozwojowa, Solidarności 3, Gorlice.

Biurowiec Labo, obok GCKu – Parking przy posesji, w okolicy sklep spożywczy Lider, market budowlany Majster, Sklep meblowy, Barber, Siłownia, Bank i Fryzjernia.

Dla kogo: Dzieci w wieku 5 – 6 lat oraz 7 – 10 lat (przedszkole i klasy 1-4)
Koszt: 80 – 90 zł miesięcznie (młodsza grupa taniej).
Oferujemy 5% zniżki na drugie dziecko i 10% zniżki na 3 dziecko oraz specjalną zniżkę za polecenie. Zapytaj o szczegóły.
Kiedy: Od listopada 2019 r. do czerwca 2020 r.

Zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu, w godzinach popołudniowych, w ustalony i dopasowany do danej grupy wiekowej dzień tygodnia. Czas trwania zajęć to 60 minut w przypadku grupy młodszej (5-6 lat) i 75 minut w przypadku uczniów z klas 1-4.

Masz pytania? Napisz lub zadzwoń do nas i zapytaj o szczegóły.

II. Zajęcia w szkołach (brak wolnych miejsc):

 1. MZS nr 1 – Czwartek, 14:20 – 15:35
 2. MZS nr 5 – Piątek, 12:40 – 13:55
 3. MZS nr 6 – Poniedziałek, 13:00 – 14:15

Dla kogo: Dzieci z klas 1 – 4.
Koszt: 90 zł miesięcznie. Oferujemy 5% zniżki na drugie dziecko i 10% zniżki na 3 dziecko oraz specjalną zniżkę za polecenie.
Kiedy: Od listopada 2019 r. do czerwca 2020 r.

Jeśli chcesz, żebyśmy pojawili się w Twojej szkole, to Skontaktuj się z nami, aby poznać zasady współpracy.

Zapisz swoje dziecko teraz:

Tel.: 698-614-462
Adres E-mail: kontakt@ponadograniczeniami.org

Zapisując dziecko na nasze zajęcia wspierasz działalność charytatywną Stowarzyszenia Ponad Ograniczeniami.

Dlaczego takie warsztaty?

Warsztaty „Zakodowany Rozwój” są odpowiedzią na coraz większe potrzeby, które pojawiają się w otaczającym nas świecie.

Technologia pędzi do przodu w zawrotnym tempie, świat zamienia swoją strukturę z offline na online. Coraz częściej w firmach wykorzystywane są roboty.

Eksperci są zgodni co do tego, że stanowiska pracy w przyszłości będą projektowane tak, by łączyły unikalne kompetencje człowieka z efektywnością, którą zapewni maszyna.

W związku z tym, zmieniają się reguły na rynku pracy, zmienia się zapotrzebowanie na różne kompetencje. Jedno jest pewne – ludzie pozostaną niezastąpieni, ale pod jednym warunkiem – muszą być gotowi na ciągłą naukę, rozwój swoich kompetencji miękkich oraz pracę z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii.

Programowanie staje się dziś ważnym trendem także w edukacji, na wszystkich poziomach kształcenia. Aby jednak młodzi ludzie z powodzeniem kodowali i odnaleźli się w realiach świata przyszłości, powinniśmy zacząć uczyć ich kreatywności i logicznego myślenia już od najmłodszych lat.

Chcemy, aby dzieci nie tylko potrafiły nadążać za tymi zmianami, (co wpłynie na jakość ich dorosłego życia), ale również umiały wykorzystywać dostępne technologie w dobrym kierunku, dokładając swoją cegiełkę do tego, aby wszystkim żyło się jeszcze lepiej na ziemi.

Naszą misją jest wyrównywanie szans uczniów z małych miejscowości na nowoczesną edukację i rozwój. Dlatego dołącz do nas i przygotuj swoje dziecko do zawodów przyszłości!

Jak to wygląda?

O Projekcie

Projekt „Zakodowany Rozwój” to warsztaty z programowania i robotyki dla dzieci ze szkół podstawowych. W ramach warsztatów zostaną przeprowadzone zajęcia z „Kodowania na Dywanie” (z wykorzystaniem maty do kodowania) oraz programowania i robotyki z wykorzystaniem robotów Ozobot oraz Lego WeDo 2.0.

Zabawa z naszymi robotami otwiera dzieciom drzwi do świata informatyki i edukacji STEAM (science, technology, engineeringg, art, maths). Uczy poprzez zabawę i doświadczenie, rozwija myślenie logiczne i algorytmiczne, przez co rozwija w dzieciach nawyki myślowe ułatwiające im funkcjonowanie we współczesnym świecie.

W trosce o maksymalny poziom komfortu i pozytywnych doświadczeń uczestników, zajęcia są prowadzone w małych grupach, maksymalnie 10 osób, w zbliżonej grupie wiekowej. Każde dziecko otrzymuje do pracy w czasie zajęć swój robot (ozobot) oraz tablet, a w przypadku Lego WeDo dzieci pracują w parach (zestaw klocków i tablet na parę). Na każdych zajęciach wydzielony jest czas na pracę/zabawę z robotami.

Prowadzący zajęcia to wykwalifikowani edukatorzy i pasjonaci, przeszkoleni do prowadzenia zajęć z robotyki oraz posiadający uprawnienia pedagogiczne.

1. Kodowanie na dywanie

Zanim uczniowie rozpoczną swoją przygodę z kodowaniem i stworzą swój pierwszy skrypt, czy to offline, czy to w programach komputerowych lub aplikacjach mobilnych, proponujemy im aktywności wprowadzające, których celem będzie rozwijanie logicznego myślenia, koncentracji, spostrzegawczości, umiejętności dostrzegania pewnych prawidłowości, schematów, ale również dobrą zabawę.

Do tego rodzaju działań wykorzystujemy proste rekwizyty: kolorowe kubeczki zakrętki, karteczki, klocki itp.. W takich zadaniach liczy się kreatywność eksperymentowanie. Nic tak nie pobudza do myślenia jak doświadczenie i działanie.

Kodowanie na dywanie to taka forma zajęć, która oddaje pole do aktywności uczniom, natomiast nauczyciel jedynie służy pomocą. Uczniowie przyjmują rolę czynną, a nie bierną. Dzięki temu najlepiej nauczą się jak radzić sobie z problemami, jak szukać rozwiązań, dyskutować, negocjować.

Nauczą się także trudnej sztuki komunikacji i kompromisu oraz przekonają się, że warto wybierać takie rozwiązania, które najszybciej doprowadzą ich do celu.

2. Kodowanie z wykorzystaniem Ozobotów

Ozoboty to małe edu-roboty, które można programować z niespotykaną łatwością. Ozobot to mały, ale bardzo inteligentny robot – zwinny, prosty, intuicyjny. Zdobywca tytułu Zabawka Roku 2016 w Polsce, a także zdobywca głównych nagród w kategorii Best Robot na międzynarodowych targach w USA: Consumer Electronics Show w 2015 r. oraz International Toy Fair w 2014 r.

Na początku dzieci zgłębiają tajniki programowania z użyciem jedynie kredek lub flamastrów. Rysując trasy dla ozobotów i proste kolorowe kody dzieci w istocie programują zadania. Wykonują w ten sposób swoje pierwsze zadania programistyczne, jednocześnie rozwijając inne uniwersalne kompetencje, takie jak myślenie algorytmiczne, szukanie optymalnych rozwiązań, kreatywność. Nie bez znaczenia jest poprawa motoryki dłoni i paluszków dziecka.

W kolejnym etapie dzieci programują sposób poruszania się i efekty świetlne Ozobota za pomocą tabletu (bez żadnych kabli). Internetowy edytor wizualny – OzoBlockly – bazuje na języku programowania blockly, który podobnie jak Scratch jest językiem wizualnym (blokowym). Oferuje pięć poziomów programowania, od nowicjusza do mistrza. Dzięki temu nadaje się zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych programistów.

3. Robotyka i kodowanie z wykorzystaniem klocków LEGO

LEGO® Education WeDo 2.0 to gotowy do użycia zestaw pozwalający wprowadzić uczniów w świat robotyki. Uczniowie mają możliwość zbudować robota z wykorzystaniem silnika i czujników, programować polecenia, a następnie wykonać serię interdyscyplinarnych doświadczeń, jednocześnie rozwijając swoje umiejętności w dziedzinie programowania i nowych technologii.

Gotowe roboty można wprawić w ruch korzystając z prostego wizualnego języka programowania, który jest obsługiwany poprzez dedykowaną aplikację na tablecie. W czasie zajęć dzieci będą wykonywać różne projekty, które pokrywają wiele zagadnień związanych z codziennym życiem, zasadami fizycznymi, nauką o Ziemi i kosmosie oraz podstawami inżynierii.

Każdy projekt składa się z 3 faz:

 1. Odkrywanie – uczniowie poznają naukowe zagadnienie i pytanie mu towarzyszące, dyskutują nad możliwymi rozwiązaniami
 2. Kreowanie – uczniowie budują, programują i modyfikują model złożony z Lego. Projekt może być badawczy, rozwiązujący problem lub tworzący model.
 3. Dzielenie się wynikami pracy – uczniowie opisują swój projekt i dzielą się zdobytym doświadczeniem

CELE

 • Świadome, merytoryczne i metodyczne wprowadzenie dzieci w świat programowania i robotyki

 • Zapoznanie się z najnowszymi trendami w dziedzinie technologii i inżynierii,

 • Kształtowanie miękkich kompetencji: rozwijanie algorytmicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, kreatywności, umiejętności pracy w zespołach, szukania kompromisów, optymalnych rozwiązań,
 • Przyzwyczajenie dzieci do projektowego podejścia do pracy, leżącego u podstaw współczesnego biznesu,
 • Nauka poprzez zabawę.

Koordynator projektu:

Agnieszka Janik
Tel.: 698-614-462