Tydzień Pozytywnych Inicjatyw 2014

Udostepnij artykuł

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

W dniach 15 – 20 lipca na boisku MZS nr 5 odbył się Tydzień Pozytywnych Inicjatyw. Impreza miała na celu inspirować ludzi do pozytywnych działań na rzecz drugiego człowieka, lokalnej społeczności czy miasta oraz promować dobroć jako ważną postawę moralno-społeczną.

Ponad dwudziestu wolontariuszy zachęcało gorliczan do innego sposobu życia – bez narkotyków, przestępstw, alkoholu i papierosów. Młodzi ludzie pokazywali, że można żyć inaczej, inspirowali, napełniali nadzieją na lepsze jutro.

W trakcie Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw odbywały się bardzo ciekawe wydarzenia i happeningi.
Na dobry początek odbyły się zawody siłowe pod hasłem: W zdrowym ciele zdrowy duch, organizowane przy współpracy z Akademią Sportu. Na zwycięzców czekały cenne nagrody – karnety na siłownię.
Kolejny dzień zarezerwowany był dla młodzieży, kiedy młodzi ludzi mogli cieszyć się wspólną zabawą i integracją. W trakcie klubu młodzież wykorzystała swoją kreatywność i podpowiedziała nam „jak zmienić Gorlice na lepsze?”. Stworzony plakat znajduje się w Urzędzie Miasta.

W kolejnych dniach można było obejrzeć wykład i film pod gołym niebem. Wyświetlono pierwszą cześć seminarium dla par i małżeństw pt. „Przez śmiech do lepszego małżeństwa” oraz film dla wszystkich pt. „Odważni”.

W sobotę na rynku odbył się koncert zespołu Royal Rap, połączony z profilaktyką, natomiast w niedzielę miał miejsce piknik rodzinny, na którym straż pożarna zaprezentowała swoje możliwości, chłodząc uczestników zimną bryzą opadającą z wystrzelonej wysoko w górę fontanny. Największym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży cieszyła się baza rzutu mokrą gąbką w twarz rodzica lub wolontariusza.

Oprócz tego, organizatorzy przygotowali sporo atrakcji, takich jak teatr kukiełkowy dla dzieci i rodziców, trampolina, malowanie twarzy, balony itp.
Głównym punktem programu były zawody sportowe dla dzieci i młodzieży, w czterech kategoriach wiekowych (przedszkolaki, szkoła podstawowa 1-3 i 4-6 oraz gimnazjum. Stawką były karnety do Centrum zabaw dziecięcych Mały Robinson oraz wartościowe nagrody rzeczowe.
W czasie pikniku uczestnicy byli częstowani kawą, herbatą, owocami oraz pysznym domowym ciastem. Wartym uwagi jest fakt, że wszystkie działania i inicjatywy były w stu procentach darmowe. Każdy mógł przyjść i korzystać do woli, bez żadnych zobowiązań.

Dodatkowo przez cały tydzień prowadzone były zajęcia dla dzieci (gry, zabawy, klub biblijny, konkursy itp.) oraz akcje społeczne – trzepanie dywanów oraz pomoc w porządkach domowych. Dzielni wolontariusze wytrzepali ponad 180 dywanów, myli okna i podłogi. Radość, zaskoczenie i łzy na twarzach starszych ludzi były największą nagrodą za trud i poświęcenie.

Ponadto równolegle prowadzono działania w ramach kampanii Trzeźwa Małopolska NO PROMIL – NO PROBLEM. Zebrano ponad 250 deklaracji odpowiedzialnego świadka/ pasażera. Można było pochodzić w specjalnych alko goglach, które imitują wzrok osoby będącej pod wpływem alkoholu.
Impreza organizowana była przez Fundację Latarnia, przy współpracy z pełnomocnikiem ds. profilaktyki, Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Kościołem Zielonoświątkowym w Gorlicach oraz Ewangeliczną Wspólnotą Zielonoświątkową w Gorlicach.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Zobacz również: