Tydzień Pozytywnych Inicjatyw 2022 w Gorlicach

Udostepnij artykuł

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Tegoroczny Tydzień Pozytywnych Inicjatyw w Gorlicach odbył się w dniach 25-31 lipca. Jak co roku,  na ulice naszego miasta wyszło całkiem liczne grono wolontariuszy w niebieskich koszulkach, gotowych nieść pomoc innym i dzielić się pozytywną energią. Pomimo niewielkich kłopotów z pogodą udało się zrealizować wszystkie przygotowane wydarzenia, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Gorlic. Zapraszamy do krótkiej relacji tekstowej i zdjęciowej.

No Promil – No Problem

Przez cały okres trwania Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw, wolontariusze angażowali się w akcję No Promil – No Problem. Celem kampanii jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób pod wpływem środków psychoaktywnych za kierownicą a także zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców. Kampania była realizowana przede wszystkim poprzez zbieranie deklaracji świadomego kierowcy i pasażera a także happeningi. 

Zajęcia z dziećmi

Pierwszym punktem programu każdego dnia akcji były zajęcia z dziećmi, w trakcie których rozwijaliśmy pasje, aktywnie spędzając czas na świeżym powietrzu a także dyskutowaliśmy o wartościach, którymi warto się kierować w życiu. 

Prace społeczne

Wolontariusze spędzili sześć intensywnych dni na lokalnych osiedlach, niosąc darmową pomoc w codziennych obowiązkach domowych napotkanym osobom potrzebującym. Trzepaliśmy dywany, sprzątaliśmy mieszkania, pomagaliśmy w przyniesieniu zakupów, ale również spędziliśmy miłe chwile rozmawiając i słuchając fascynujących historii wprost z życia wziętych. 

Konkurencje sprawnościowe

W poniedziałek, przy współpracy z siłownią Akademia Sportu, zorganizowano konkurencje sprawnościowe dla dzieci i młodzieży. Ich celem jest przede wszystkim propagowanie zdrowego, wolnego od nałogów stylu życia.

Turbo Kozak

We wtorek plan w pierwotnej wersji zawierał turniej umiejętności piłkarskich Turbo Kozak. Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, został on przeniesiony na piątek. Mimo tych zmian, w zawodach wzięło udział prawie 60 uczestników. Dziewczynki i chłopcy, podzieleni na dwie grupy, zmagali się z szeregiem konkurencji piłkarskich, mających na celu wyłonić najlepszego zawodnika/zawodniczkę. Zwycięzcy zostali nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi. Po zakończeniu oficjalnych konkurencji dla dzieci, udział w kategorii honorowej wzięli również dorośli.

Gra terenowa

W środę ochotnicy mogli zmierzyć się z grą terenową Panoo, przygotowaną na terenie MZS nr 5 w Gorlicach. Nietypowe konkurencje, wymagające sprytu, sprawności fizycznej, dobrej koordynacji ruchowej przyciągnęły całe rodziny a najważniejsza w tym wszystkim była dobra zabawa.

Gorlicjada

W czwartek odbyła się już czwarta edycja gry miejskiej Gorlicjada, która co roku cieszy się coraz większym zainteresowaniem całych rodzin. W tym roku, motywem przewodnim gry były postacie z uniwersum Marvela. Jej uczestnicy mieli za zadanie przemierzyć miasto, odnajdując najbardziej charakterystyczne jego punkty według przygotowanej mapy. Aby ukończyć grę, w każdym punkcie należało wykonać określone zadanie lub rozwiązać łamigłówkę. Na najszybsze zespoły czekały atrakcyjne nagrody rzeczowe. 

Gambit TPI

Piątek to najbardziej intensywny dzień, w którym w programie TPI zaplanowano pierwotnie turniej szachowy Gambit TPI, zorganizowany przy współpracy z Gorlickim Klubem Szachowym „Kornuty”. Po siedmiu rundach gry systemem szwajcarskim w tempie błyskawicznym wyłoniono zwycięzców, na których czekały atrakcyjne nagrody rzeczowe. Oprócz tego, równolegle na boiskach MZS nr 5, wyłoniono zwycięzców w przesuniętym z wtorku turnieju Turbo Kozak.

Sprzątanie miasta i koncert

Sobota, czyli przedostatni dzień w programie TPI, rozpoczęła się od akcji sprzątania miasta, zorganizowanej przy współpracy z firmą EMPOL. Wolontariusze i ochotnicy zebrali kilkanaście worków śmieci z terenu Parku Miejskiego. Wieczorem, w sali konferencyjnej Domu Nauczyciela, zorganizowaliśmy wieczór piosenki chrześcijańskiej, który wypełnił salę do ostatniego wolnego krzesełka.

Piknik rodzinny

Imprezę zakończył piknik rodzinny, zorganizowany w niedzielne popołudnie na terenie boisk Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 w Gorlicach. Na uczestników czekały darmowe atrakcje (dmuchańce, zjeżdżalnie, trampolina), konkurencje sprawnościowe dla całych rodzin, których ukończenie umożliwiało wzięcie udziału w loterii fantowej, strefa gastronomiczna, pokazy sprzętu przygotowane przez lokalne jednostki Straży Pożarnej i Policji, stoiska z zabawkami oraz wiele innych atrakcji. Dziękujemy za udział, wspólną zabawę i do zobaczenia za rok!

Akcja odbywa się co roku na terenie MZS nr 5, dzięki uprzejmości Pani dyrektor Barbary Kuk, pracowników szkoły oraz Urzędu Miasta Gorlice. Projekt jest współfinansowany przez Miasto Gorlice. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Ponad Ograniczeniami.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia, a także wszystkim sponsorom finansowym i rzeczowym.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Zobacz również: