Tydzień Pozytywnych Inicjatyw 2021 w Gorlicach

Udostepnij artykuł

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Tegoroczny Tydzień Pozytywnych Inicjatyw w Gorlicach odbył się w dniach 02-07.08. Jak co roku, na ulice naszego miasta wyszło całkiem liczne grono wolontariuszy w niebieskich koszulkach, gotowych nieść pomoc innym i dzielić się pozytywną energią. Pomimo niewielkich kłopotów z pogodą udało się zrealizować wszystkie przygotowane wydarzenia, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Gorlic. Zapraszamy do krótkiej relacji tekstowej i zdjęciowej.

Zajęcia z dziećmi

Pierwszym punktem programu każdego dnia akcji były zajęcia z dziećmi, w trakcie których rozwijaliśmy pasje, aktywnie spędzając czas na świeżym powietrzu a także dyskutowaliśmy o wartościach, którymi warto się kierować w życiu. 

Prace społeczne

Wolontariusze spędzili sześć intensywnych dni na lokalnych osiedlach, niosąc darmową pomoc w codziennych obowiązkach domowych napotkanym osobom potrzebującym. Trzepaliśmy dywany, sprzątaliśmy mieszkania, pomagaliśmy w przyniesieniu zakupów, ale również spędziliśmy miłe chwile w towarzystwie starszego pokolenia, słuchając niekiedy fascynujących historii wprost z życia wziętych. 

Akcja społeczna No-Promil No-Problem

Przez cały okres trwania Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw, wolontariusze angażowali się w akcję społeczną No Promil – No Problem. Celem kampanii jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób pod wpływem środków psychoaktywnych za kierownicą, a także zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców. Kampania była realizowana przede wszystkim poprzez zbieranie deklaracji świadomego kierowcy i pasażera, a także happeningi. 

Turbo Kozak

W poniedziałek, w turnieju umiejętności piłkarskich Turbo Kozak wzięło udział prawie 60 uczestników. Dziewczynki i chłopcy, podzieleni na dwie grupy, zmagali się z szeregiem konkurencji piłkarskich, mających na celu wyłonić najlepszego zawodnika/zawodniczkę. Zwycięzcy zostali nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi.

Zawody sprawnościowe

We wtorek, przy współpracy z siłownią Akademia Sportu, zorganizowano konkurencje sprawnościowe dla dzieci i młodzieży. Ich celem jest przede wszystkim propagowanie zdrowego, wolnego od nałogów stylu życia.

Gra terenowa

W środę ochotnicy mogli zmierzyć się z grą terenową Panoo, przygotowaną na terenie MZS nr 5 w Gorlicach. Nietypowe konkurencje, wymagające sprytu, sprawności fizycznej, dobrej koordynacji ruchowej przyciągnęły całe rodziny a najważniejsza w tym wszystkim była dobra zabawa.

Gambit TPI

Czwartek to dzień, w którym w programie TPI zadebiutował turniej szachowy o wdzięcznej nazwie Gambit TPI, zorganizowany przy współpracy z Gorlickim Klubem Szachowym „Kornuty”. Pomimo kiepskiej pogody na starcie stawiło się 29 ochotników. Po siedmiu rundach gry systemem szwajcarskim w tempie błyskawicznym wyłoniono zwycięzców, na których czekały atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Gorlicjada

W piątek odbyła się już trzecia edycja gry miejskiej Gorlicjada, która co roku cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku, motywem przewodnim gry były postacie ze znanych bajek. Jej uczestnicy mieli za zadanie przemierzyć miasto, odnajdując najbardziej charakterystyczne jego punkty według przygotowanej mapy. Aby ukończyć grę, w każdym punkcie należało wykonać określone zadanie lub rozwiązać łamigłówkę. Na najszybsze zespoły czekały atrakcyjne nagrody rzeczowe. 

Sprzątanie Miasta

Sobota, czyli ostatni dzień w programie TPI, rozpoczęła się od akcji sprzątania miasta, zorganizowanej przy współpracy z firmą EMPOL oraz  UM Gorlice – Zielony Punkt – Gorlice w zdrowej atmosferze. Wolontariusze i ochotnicy zebrali kilkanaście worków śmieci z terenu Parku Miejskiego. 

Piknik rodzinny

Imprezę zakończył piknik rodzinny, zorganizowany w sobotnie popołudnie na terenie boisk Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 w Gorlicach. Na uczestników czekały darmowe atrakcje (dmuchańce, zjeżdżalnie, trampolina), konkurencje sprawnościowe dla całych rodzin, których ukończenie umożliwiało wzięcie udziału w loterii fantowej, strefa gastronomiczna, pokazy sprzętu i warsztaty z pierwszej pomocy, przygotowane przez lokalne jednostki Straży Pożarnej i Policji, stoiska z zabawkami i konsultacje dietetyczne oraz wiele innych atrakcji. Dziękujemy za udział, wspólną zabawę i do zobaczenia za rok!

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia, wolontariuszom, a także wszystkim sponsorom finansowym i rzeczowym.

Akcja odbyła się na terenie MZS nr 5, dzięki uprzejmości Pani dyrektor Barbary Kuk, pracowników szkoły oraz Urzędu Miasta Gorlice. Projekt jest współfinansowany przez Miasto Gorlice oraz Ewangeliczną Wspólnotę Zielonoświątkową w Gorlicach oraz wspierany przez szerokie grono firm lokalnych oraz prywatnych darczyńców. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Ponad Ograniczeniami.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Zobacz również: