Tydzień Pozytywnych Inicjatyw 2015 – Reportaż

Udostepnij artykuł

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

W dniach 09.08.2015 – 16.08.2015 odbył się już po raz drugi w Gorlicach Tydzień Pozytywnych Inicjatyw. Akcja ta miała na celu inspirowanie ludzi do pozytywnych działań na rzecz drugiego człowieka, promowanie uniwersalnych wartości chrześcijańskich tj. miłość, dobroć, uczciwość, szacunek, współczucie oraz zdrowego, wolnego od nałogów i wszelkich uzależnień życia.

Prawie 40 przepełnionych pasją i miłością do Boga oraz drugiego człowieka wolontariuszy zachęcało gorliczan do zdrowego stylu życia – bez narkotyków, przestępstw, alkoholu i papierosów. Młodzi ludzie pokazywali, że w życiu liczy się coś więcej niż gra komputerowa czy zakrapiana impreza, że można żyć inaczej. Inspirowali, zachęcali do rozwijania swoich talentów i napełniali nadzieją na lepsze jutro.

Tydzień Pozytywnych Inicjatyw rozpoczął się w niedzielę na Jarmarku Pogórzańskim koncertem niesamowitej Moniki Kuszyńskiej, która nie tylko wspaniale zaśpiewała, ale również podzieliła się inspirującą historią swojego życia. Na scenie zaprezentowały się też: Zespół dziecięco-młodzieżowy z Bieszczad oraz Kasia Kiklewicz z zespołem.

Oprócz dobrej muzyki, organizatorzy zapewnili sporo darmowych atrakcji dla dzieciaków: trampolina, dmuchany zamek, klaun i klaudynka, malowanie twarzy, rozdawanie balonów itp.

Dodatkowym autem były domowe wypieki, które rozdawane były przez wolontariuszy z Ewangelicznej Wspólnoty Zielonoświątkowej oraz Kościoła Zielonoświątkowego zupełnie za darmo.

W czasie koncertu można było skorzystać także z darmowej sesji coachingowej oraz schłodzić się zimnymi napojami i lodami serwowanymi przez restaurację Orchidea.

W kolejne dni akcja przeniosła się na boiska przy MZS nr 5 i tutaj pod dwoma dużymi namiotami przez cały tydzień odbywały się różne happeningi i wydarzenia. Rozstawiono trampolinę oraz dużą, dmuchaną zjeżdżalnię, z których – ku uciesze lokalnych dzieci i młodzieży – można było korzystać zupełnie za darmo.

Od rana, od godz. 10.30 aż do samego wieczora prowadzone były zajęcia dla dzieci. Lekcje biblijne, gry, zabawy, konkursy, teatrzyk kukiełkowy oraz warsztaty z garncarstwa cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko dzieci, ale także rodziców.

W tym samym czasie, na terenie kilku osiedli mieszkaniowych działały ekipy prowadzące akcje społeczne – trzepanie dywanów oraz pomoc w porządkach domowych. Dzielni wolontariusze wytrzepali mnóstwo dywanów, myli okna i podłogi. Radość, zaskoczenie i łzy na twarzach starszych ludzi były największą nagrodą za trud i poświęcenie.

Wolontariusze zebrali także śmieci w parku oraz przy głównych ulicach miasta.

Równolegle prowadzono działania w ramach kampanii Trzeźwa Małopolska No Promil – No problem. Codziennie w centrum miasta zbierano podpisy i deklaracje odpowiedzialnego pasażera.

W godzinach 17 -19 odbywał się program skierowany głównie do młodzieży. Odbyły się zawody siłowe, mecz siatki wodnej, turniej basketu 2×2, gorlicki TurboKozak oraz festiwal gier planszowych. Zwycięzcy poszczególnych zawodów otrzymywali cenne nagrody rzeczowe oraz karnety do wykorzystania w Akademii Sportu.

Tydzień pozytywnych Inicjatyw zakończył w niedzielę piknik rodzinny. Deszczowa pogoda przeszkodziła w zrealizowaniu całego planu, ale zabawa była naprawdę udana. Pomimo niesprzyjającej aury pogodowej, kilkadziesiąt dzieci oraz młodzieży mogło rywalizować w różnych konkurencjach sprawnościowych. Stawką były karnety do Centrum zabaw dziecięcych Mały Robinson oraz wartościowe nagrody rzeczowe. Dorośli także mogli się wykazać biorąc udział w konkursie dla małżeństw.

W czasie pikniku uczestnicy byli częstowani kawą oraz pysznym domowym ciastem. Wartym uwagi jest fakt, że wszystkie działania i inicjatywy były w stu procentach darmowe. Każdy mógł przyjść i korzystać do woli, bez żadnych zobowiązań.

Zabawa trwała aż do późnych godzin wieczornych.

Impreza organizowana była przez gorlickie Stowarzyszenie Ponad Ograniczeniami, przy współpracy z Urzędem Miasta, Urzędem Gminy Gorlice, Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Gorlickim Centrum Kultury, Jarmarkiem Pogórzańskim, Ośrodkiem Kultury Gminy Gorlice, Restauracją Orchidea, Akademią Sportu, Kościołem Zielonoświątkowym w Gorlicach oraz Ewangeliczną Wspólnotą Zielonoświątkową w Gorlicach.

Patronat medialny objęły Gazeta Krakowska, Portal HaloGorlice oraz Gorlice24.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Zobacz również:

Aktualności

Tydzień Pozytywnych Inicjatyw 2023 w Gorlicach

Dziesiąta, jubileuszowa edycja Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw w Gorlicach odbyła się w dniach 31 lipca – 05 sierpnia 2023 roku. Głównym celem akcji jest niesienie pomocy