Zakodowany rozwój

Warsztaty dla dzieci z kodowania i robotyki.

ZAPISY NA WARSZTATY

Dla kogo: Dzieci z klas 1-4.
Gdzie: MZS nr 5 oraz MZS nr 6 w Gorlicach.
Koszt: 25 zł za zajęcia (90 min).
Kiedy: Od marca do czerwca 2019.

Zapisy:

Zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu, po lekcjach, w ustalony i dopasowany do danej grupy wiekowej dzień tygodnia.

Masz pytania? Napisz lub zadzwoń do nas i zapytaj o szczegóły.

DLACZEGO TAKIE WARSZTATY?

Warsztaty „Zakodowany Rozwój” są odpowiedzią na coraz większe potrzeby, które pojawiają się w otaczającym nas świecie. Technologia pędzi do przodu w zawrotnym tempie, świat zamienia swoją strukturę z offline na online. Coraz częściej w firmach wykorzystywane są roboty.

Eksperci są zgodni co do tego, że stanowiska pracy w przyszłości będą projektowane tak, by łączyły unikalne kompetencje człowieka z efektywnością, którą zapewni maszyna. W związku z tym, zmieniają się reguły na rynku pracy, zmienia się zapotrzebowanie na różne kompetencje.

Jedno jest pewne – ludzie pozostaną niezastąpieni, ale pod jednym warunkiem – muszą być gotowi na ciągłą naukę, rozwój swoich kompetencji miękkich oraz pracę z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii.

Programowanie staje się dziś ważnym trendem także w edukacji, na wszystkich poziomach kształcenia. Aby jednak młodzi ludzie z powodzeniem kodowali i odnaleźli się w realiach świata przyszłości, powinniśmy zacząć uczyć ich kreatywności i logicznego myślenia już od najmłodszych lat.

Chcemy, aby dzieci nie tylko potrafiły nadążać za tymi zmianami, (co wpłynie na jakość ich dorosłego życia), ale również umiały wykorzystywać dostępne technologie w dobrym kierunku, dokładając swoją cegiełkę do tego, aby wszystkim żyło się jeszcze lepiej na ziemi.

JAK TO WYGLĄDA?

Projekt „Zakodowany Rozwój” to warsztaty z programowania i robotyki dla dzieci ze szkół podstawowych. W ramach warsztatów zostaną przeprowadzone zajęcia z „Kodowania na Dywanie” (z wykorzystaniem maty do kodowania) oraz programowania z wykorzystaniem robotów.

W trosce o maksymalny poziom komfortu i pozytywnych doświadczeń uczestników, zajęcia są prowadzone w małych grupach, maksymalnie 10 osób, w zbliżonej grupie wiekowej. Każde dziecko otrzymuje do pracy w czasie zajęć swój robot (ozobot) oraz tablet.

Prowadzący zajęcia to nauczyciele – pedagodzy, przeszkoleni do prowadzenia zajęć z robotyki.

Warsztaty składają się zazwyczaj (w zależności od wieku dzieci) z 4 etapów:
1. Kodowanie na dywanie – wprowadzenie do programowania, aktywności rozwijające logiczne i algorytmiczne myślenie.
2. Kodowanie na dywanie – tematyczne zajęcia z programowania, rozwijające różne kompetencje, np. matematyczne, językowe czy ruchowe.
3. Kodowanie z wykorzystaniem robotów – Ozobot – wprowadzenie do robotyki, kodowanie offline.
4. Kodowanie z wykorzystaniem robotów – Ozobot – kodowanie online, za pomocą edytora ozoblockly.pl.

Na każdych zajęciach wydzielony jest czas na pracę/zabawę z robotami.

KODOWANIE NA DYWANIE:

Zanim uczniowie rozpoczną swoją przygodę z kodowaniem i stworzą swój pierwszy skrypt, czy to offline, czy to w programach komputerowych lub aplikacjach mobilnych, proponujemy im aktywności wprowadzające, których celem będzie rozwijanie logicznego myślenia, koncentracji, spostrzegawczości, umiejętności dostrzegania pewnych prawidłowości, schematów, ale również dobrą zabawę.

Do tego rodzaju działań wykorzystujemy proste rekwizyty: kolorowe kubeczki zakrętki, karteczki, klocki itp.. W takich zadaniach liczy się kreatywność eksperymentowanie. Nic tak nie pobudza do myślenia jak doświadczenie i działanie.

Kodowanie na dywanie to taka forma zajęć, która oddaje pole do aktywności uczniom, natomiast nauczyciel jedynie służy pomocą. Uczniowie przyjmują rolę czynną, a nie bierną. Dzięki temu najlepiej nauczą się jak radzić sobie z problemami, jak szukać rozwiązań, dyskutować, negocjować.

Nauczą się także trudnej sztuki komunikacji i kompromisu oraz przekonają się, że warto wybierać takie rozwiązania, które najszybciej doprowadzą ich do celu.

KODOWANIE Z WYKORZYSTANIEM ROBOTÓW

Ozoboty to małe edu-roboty, które można programować z niespotykaną łatwością. Młodsze dzieci mogą zgłębiać tajniki programowania z użyciem jedynie kredek lub flamastrów. Taka technologia czyni z Ozobotów rozwiązanie idealne do oswajania już najmłodszych uczniów z podstawami dziedziny programowania.

Dzieci już nawet w wieku od 7-8 lat bez problemu mogą zakodować sposób poruszania się i efekty świetlne Ozobota za pomocą tabletu lub ekranu monitora (bez żadnych kabli). OzoBlockly – wizualny edytor oparty na obrazkach – oferuje pięć poziomów programowania, od nowicjusza do mistrza. Dzięki temu nadaje się zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych programistów.

CELE:

• Świadome, merytoryczne i metodyczne wprowadzenie dzieci w świat programowania i robotyki
• Zapoznanie się z najnowszymi trendami w dziedzinie technologii i inżynierii
• Kształtowanie miękkich kompetencji: rozwijanie algorytmicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, kreatywności, umiejętności pracy w zespołach, szukania kompromisów, optymalnych rozwiązań
• Przyzwyczajenie dzieci do projektowego podejścia do pracy, leżącego u podstaw współczesnego biznesu
• Nauka poprzez zabawę

Koordynator projektu:
Agnieszka Janik
Tel. 698614462