Zimowa Półkolonia 2016 w Gorlicach – reportaż

Udostepnij artykuł

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

W drugim tygodniu ferii tj. 25-29.01.2016 w Miejskim Zespole Szkół nr. 4 w Gorlicach Stowarzyszenie Ponad Ograniczeniami zorganizowało półkolonię dla 20-tu dzieci w przedziale wiekowym 6-12 lat.

W ciągu tygodnia dzieciaki wcielały się w rolę marynarzy, którzy podróżują łajbą Wyspa Skarbów w poszukiwaniu skarbu. Zanim jednak wypłynęli w rejs, każde dziecko musiało przejść szkolenie dla marynarzy. Załoga statku musi przecież składać się z profesjonalistów.

Aby ukończyć szkolenie dzieci brały udział w różnych konkurencjach:

  1. Slalom z miotłą – ponieważ każdy marynarz umie zamiatać
  2. Rzut beretem – każdy marynarz umie rzucać koło ratunkowe poszkodowanemu
  3. Wywołanie burzy w kubku – każdy marynarz umie przetrwać burzę
  4. Smakowanie słonej wody – każdy marynarz wie, że nie należy pić wody morskiej
  5. Sygnał SOS – każdy marynarz umie posługiwać się alfabetem Morse’a

Po zakończeniu kursu wszyscy kandydaci na marynarzy musieli wypowiedzieć przyrzeczenie marynarskie i zostali oficjalnie pasowani na marynarzy statku Wyspa Skarbów. Tak rozpoczęła się wielka morska przygoda.

Uczestnicy półkolonii uczestniczyli w różnego rodzaju zajęciach sportowych, zręcznościowych, plastycznych, muzycznych oraz edukacyjnych. Wspólnie z wolontariuszami ze Stowarzyszenia Ponad Ograniczeniami grali w piłkę nożną, dwa ognie, przeciągali linę oraz rywalizowali między sobą w różnych konkurencjach sportowo-zręcznościowych.

Prowadzone były również zajęcia rytmiczne, na których dzieciaki uczyły się tańca oraz wrażliwości muzycznej.

Dzieci tworzyły również wspaniałe dzieła sztuki: czapki marynarskie, swoje autorskie koszulki, wytwory z masy papierowej, a także dumnie powiewające sztandary dla swoich załóg.

Na zajęciach edukacyjnych dzieciaki uczyły się, jak prowadzić dobre i szczęśliwe życie, zgodne z wartościami oraz jak zmieniać świat na lepsze.

Nie ma co ukrywać, zabawa była przednia. Na zakończenie, uczestnicy – jako prawdziwi poszukiwacze, szukali skarbu. Dzięki przygotowanej zabawie marynarze mogli odszukać skarb, w którym ukryty był całkiem sporych rozmiarów upominek pełny łakoci i drobiazgów.

Podczas całego tygodnia dzieci miały zapewnione trzy posiłki: drugie śniadanie, obiad i podwieczorek. Jedzenie było przepyszne.

Nad uczestnikami kolonii czuwała wyszkolona kadra: wykwalifikowani wychowawcy, nauczyciele, pedagodzy, trener sportowy i nauczyciel rytmiki.

Cała strona organizacyjna przygotowana była na wysokim poziomie, co przyznała nam kontrola sanepidu. Dzieci miały zapewnione atrakcyjne i bezpieczne ferie.

Czy było fajnie? Hmm… uśmiech na twarzach dzieci i ich niechęć do powrotu do domu, chyba mówią same za siebie. Tak – było naprawdę super. Spędziliśmy razem wspaniały tydzień, który na długo pozostanie w naszych pamięciach.

Zorganizowany projekt w głównej mierze odbył się dzięki Bankowi BZ WBK i ich fundacji, którzy przyznali nam pieniążki w konkursie grantowym “Tu mieszkam tu zmieniam”.

Dodatkowymi sponsorami byli:
Piekarnia “Kasia” z Biecza
Ewangeliczna Wspólnota Zielonoświątkowa w Gorlicach

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

Zobacz również: